بهترین پادکست های فارسی

لیست پادکست های فارسی | تاک شد

امروزه گوش دادن به پادکست های فارسی به یکی از سرگرمی‌های افراد تبدیل شده است. در این مقاله می‌خواهیم لیست پادکست های فارسی را که در نزد مخاطبان بسیار محبوب هستند، به شما معرفی کنیم.

امروزه بسیاری از افراد به دنبال پرورش عادات مثبت و سازنده در زندگی خود هستند. یکی از اقداماتی که در این زمینه می‌توان انجام داد، گوش دادن به پادکست است. این روزها بازار پادکست‌ها بسیار داغ بوده و چندین هزار نفر در سرتاسر دنیا، به پادکست‌های ایرانی گوش می‌دهند. اما سوال بسیاری از افراد در این زمینه، این است که پادکست خوب چی گوش بدیم؟

پادکست‌های خوب و باکیفیت منتشرشده اصلا کم نیستند و شما می‌توانید با کمی تحقیق، به بهترین گزینه‌ها در این زمینه دسترسی داشته باشید. اگر شما نیز از گوش دادن به پادکست لذت می‌برید و این کار به روتین روزانه‌تان اضافه شده است، توصیه می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا با لیست پادکست های فارسی آشنا شوید.

معرفی انواع پادکست‌های ایرانی

تهیه‌کننده‌های پادکست فارسی با مطالعات فراوان و خلاصه کردن کتاب‌ها و مقالات و همچنین تحقیقات مختلف، در نهایت مطالب جمع‌آوری‌شده را خلاصه کرده و ضبط می‌کنند. پس از همین‌جا می‌توانیم متوجه شویم که تهیه هر محتوا در این زمینه، به تلاش بسیار زیادی نیاز دارد.

تعداد پادکست‌های خوب فارسی زیاد است که هر کدام نیز طرفداران مخصوص به خود را دارند. در این بخش قصد داریم تا به معرفی دسته‌بندی انواع پادکست‌های ایرانی منتشرشده بپردازیم. این موضوع باعث می‌شود تا در زمان نیاز، بتوانید گزینه محبوب و دلخواه خود را به ‌سادگی پیدا کنید. لیست پادکست های فارسی در  دسته‌بندی‌های مختلف به شرح زیر هستند:

سفر، مهاجرت و گردشگری

یکی از انواع پادکست که امروزه مورد توجه کاربران قرار گرفته، گزینه‌های مربوط به سفر و گردش هستند. با گوش دادن این دسته از پادکست‌ها با اصول مسافرت، کمپینگ و شهرهای دیدنی و تفریحی به ‌خوبی آشنا می‌شوید. شما با این کار می‌توانید احساس سفر را به‌خوبی به خود القا کرده و روحیات روزمره خود را تغییر دهید.

روانشناسی

یکی دیگر از دسته پادکست‌های فوق‌العاده کاربردی که امروزه مورد توجه کاربران واقع شده است، موضوعات روانشناسی هستند. این دسته از پادکست‌ها می‌توانند تأثیر بسیار زیادی در بهبود حال روحی و سطح کیفی زندگی شما داشته باشند.

پادکست‌های روانشناسی را می‌توان به‌ عنوان یکی از محبوب‌ترین دسته‌های پادکست معرفی کرد که اغلب شنوندگان، از گوش دادن به محتوای آن‌ها لذت می‌برند. شما می‌توانید با گوش دادن به بهترین پادکست های روانشناسی  و گزینه‌های پزشکی در این زمینه، تغییرات بزرگی در زندگی خود به وجود آورید.

داستانی

پادکست‌های داستانی نیز امروزه بازار بسیار داغی دارند. گوش دادن به داستان‌ها در ژانرهای مختلف که توسط یک راوی بازگو می‌شوند، برای بسیاری از افراد لذت‌بخش بوده و حس و حال خیلی خوبی به دنبال دارد. غرق شدن در داستان‌های مختلفی که در انواع پادکست های فارسی روایت می‌شوند، می‌تواند شما را از دغدغه‌های روزمره‌تان تا حد زیادی دور کند و باعث آزاد و رها شدن ذهنتان شود. آشنایی با بهترین پادکست های داستانی می‌تواند تا حد زیادی در این زمینه کمک‌کننده باشد.

تاریخ و ادبیات

غرق شدن در تاریخ، اشعار فلسفه و ادبیات نیز برای بسیاری از افراد شیرین بوده و حس دلچسبی به دنبال دارد. از همین رو محتواهای متعددی در این زمینه تولید شده‌اند که توانسته‌اند مورد توجه علاقه‌مندان قرار بگیرند. برای لذت بردن از تاریخ و ادبیات فارسی، شما نیاز به شناختن بهترین پادکست های تاریخی دارید که تا به امروز منتشر شده‌اند.

مالی و اقتصادی

امروزه با شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، گوش دادن به پادکست‌هایی که با این موضوع منتشر شده‌اند می‌تواند تا حد زیادی کمک‌کننده باشد. محتواهای متعددی در زمینه انواع کسب و کارها، استارتاپ‌ها و همچنین کارآفرینی تولید شده‌اند که گوش دادن آن‌ها اصلا خالی از لطف نیست. دسترسی به بهترین پادکست های مالی می‌تواند در بعد اقتصادی زندگیتان و همچنین درآمد مالی شما تأثیر چشمگیری داشته باشد.

سینما، تئاتر و موسیقی

برای افرادی که روحیات هنری دارند، گوش دادن به پادکست‌هایی که با موضوعات سینما، موسیقی و به‌ صورت کلی هنر تهیه شده‌اند، تا حد زیادی لذت‌بخش خواهد بود. با گوش دادن به این سبک از پادکست‌ها می‌توانید دقایقی را در دنیای هنر قدم زده و حس خوب بگیرید.

آموزشی

اگر بتوانید هم‌زمان با گوش دادن به پادکست، حرفه و یا هنری را یاد بگیرید، بدون شک بیشترین بهره را از روز خود خواهید برد. در همین راستا گزینه‌های متعددی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. تصور گوش دادن به چنین پادکست‌هایی نیز می‌تواند شیرین و لذت‌بخش باشد.

تکنولوژی و علمی

می‌دانیم که این روزها عصر تکنولوژی و پیشرفت‌های علمی بوده و ما نیز باید خودمان را تا حد زیادی با این تغییرات همسو کنیم. برای داشتن آگاهی بیشتر درباره پیشرفت‌های مختلف، توصیه می‌کنیم که به سراغ پادکست‌هایی که در این زمینه منتشر شده‌اند بروید.

کودک و نوجوان

اگر فکر می‌کنید که گوش دادن به انواع پادکست صرفا مخصوص افراد بزرگسال است، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید. تنوع و گستردگی در بین پادکست های فارسی به حدی زیاد است که شما می‌توانید گزینه‌هایی را مخصوص کودک و نوجوان پیدا کنید. از این رو می‌توانید مباحث تربیتی و شخصیتی را از راه گوش دادن به پادکست‌های مختلف، به فرزند خود آموزش دهید.

سرگرمی و طنز

افرادی که به دنبال سرگرمی و تفریح هستند نیز می‌توانند در لیست پادکست های فارسی، به سراغ گزینه‌هایی بروند که با این موضوعات تهیه شده‌اند. با گوش دادن به این دسته از پادکست‌ها می‌توانید به شادابی و نشاط خوبی دست پیدا کنید.

گستردگی بسیار زیاد و تنوع بالا در لیست پادکست های فارسی، باعث شده تا افراد بتوانند در انواع زمینه‌های مورد علاقه خود، به ‌راحتی به پادکست‌های محبوبشان دسترسی داشته باشند و بتوانند از گوش دادن به این محتواها، نهایت لذت را ببرند.

معرفی بهترین پادکست‌ها

حال که با دسته‌بندی پادکست‌ها بر اساس موضوعات اصلی آن‌ها آشنا شدیم، لازم است تا به سراغ شناسایی بهترین پادکست‌ها برویم و به سوال پادکست خوب چی گوش بدیم، پاسخ دهیم.

در هر زمینه و موضوع، تعداد پادکست‌های زیادی فعالیت می‌کنند و اپیزودهای متنوعی نیز منتشر کرده‌اند. اگر قصد دارید تا بعد از گوش دادن به پادکست و زمان گذاشتن برای آن، نهایت رضایت را داشته باشید و وقت خود را هدررفته ندانید، توصیه می‌کنیم که در این قسمت نیز با ما همراه باشید تا با لیست بهترین پادکست های ایرانی آشنا شوید.

رادیو راه | تاک شد

رادیو راه

رادیو راه از مهر 1399، فعالیت خود را در زمینه رشد و توسعه فردی آغاز کرده است. نوع پادکست‌های منتشرشده در رادیو راه به ‌صورت یک‌نفره بوده و گوینده آن‌ها مجتبی شکوری است. مجتبی شکوری را اغلب ما از برنامه تلویزیونی کتاب‌باز می‌شناسیم. ریتم انتشار اپیزودهای رادیو راه به‌ صورت ماهانه است؛ به طوری که در ابتدای هر ماه یک اپیزود از آن منتشر می‌شود.

تمامی موضوعاتی که در پادکست‌های رادیو راه به آن‌ها پرداخته می‌شوند، هدف درک و شناخت بهتر خودمان و جهان اطرافمان را دنبال می‌کنند تا بتوانیم جهان بهتری را برای زندگی به وجود آوریم.

از ویژگی‌های رادیو راه می‌توان به این موضوع اشاره کرد که تمام منابع مورد استفاده در هر اپیزود را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد. مدت‌زمان اپیزودهای منتشرشده رادیو راه حدود یک ساعت هستند. پس اگر به دنبال تجربه آرامش بیشتری در زندگی خود هستید، به سراغ این پادکست‌ها در تمام اپلیکیشن های پادگیر بروید. نویسنده پادکست‌های رادیو راه، قسمت چهارم منتشرشده را به ‌عنوان بهترین اپیزود به مخاطبان معرفی کرده است.

 رادیو ساگا | تاک شد

رادیو ساگا

اگر به دنبال گوش دادن پادکست با موضوع داستانی هستید، توصیه می‌کنیم سری به رادیو ساگا و محتواهای منتشرشده آن بزنید. دنیای قصه‌ها همیشه جذابیت مخصوص به خود را داشته و می‌تواند افراد را از زندگی روزمره دور کند. قصه‌ها پر از اتفاقات عجیب، هیجان‌انگیز و ناشناخته هستند. در این رادیو شما می‌توانید سفری به داستان‌های اساطیری سرزمین‌هایی مانند یونان، هند و … داشته باشید. از همین رو می‌توان این پادکست‌ها را در دسته تاریخی و ادبیات نیز قرار داد.

رادیو ساگا از شهریور 97 به ‌صورت تک‌نفره به گویندگی حسین رضوی، فعالیت خود را آغاز کرد. مدت‌زمان اپیزودهای بین 30 تا 90 دقیقه بوده که شما می‌توانید از سرتاسر آن لذت ببرید. رادیو ساگا ریتم مشخصی در انتشار محتواهای خود نداشته و معمولا به‌ صورت بی‌نظم آن‌ها را منتشر می‌کند. بنا بر نظر نویسنده این پادکست‌ها، اپیزود شماره 25، بهترین اپیزود منتشرشده از زمان فعالیت رادیو ساگا است.

چنل بی

دیگر منبعی که در این زمینه می‌توانید به آن مراجعه کنید، چنل بی است. چنل بی نسبت به گزینه‌های معرفی‌شده در قسمت‌های قبلی، قدمت بیشتری دارد. چنل بی از تابستان 94 فعالیت خود را به ‌صورت تک‌نفره به گویندگی علی بندری آغاز کرد. کلنگ احداث چنل بی را علی بندری زد؛ اما امروزه همراه با یک تیم مجرب، فعالیت خود را گسترش داده است. این میزان از تجربه باعث شده تا channel B بتواند پادکست‌های ایرانی بسیار محبوبی را تهیه و منتشر کند. بر اساس نظر و انتخاب نویسنده، قسمت 59، بهترین اپیزود منتشر شده است.

در چنل بی که پادکست‌های داستان محور تولید می‌شود، داستان‌های واقعی از رسانه‌های انگلیسی با روایت جذاب علی بندری ارائه شده‌اند که هر شنونده‌ای را بر سر ذوق می‌آورند. مدت‌زمان اپیزودهای منتشرشده توسط این رسانه حدود 90 دقیقه هستند. چنل بی‌محتواهای خود را حدودا هر سه هفته یک‌بار منتشر می‌کند و شما می‌توانید در تمام اپلیکیشن های پادگیر، به آن‌ها دسترسی سریع و آسان داشته باشید.

رادیو جولون | تاک شد

رادیو جولون

اگر به دنبال پادکست‌هایی با موضوع سفر و گردشگری هستید، حتما سری به رادیو جولون بزنید. رادیو جولون فعالیت خود را از مهر 96 آغاز کرده و پادکست‌های متنوعی را به‌ صورت چند میزبانی تاکنون منتشر کرده است. شما در رادیو جولون می‌توانید با مطالب بسیار کاربردی درباره سفر و هر آنچه که به آن مرتبط است آشنا شوید.

پادکست‌های منتشرشده توسط رادیو جولون اغلب حدود یک‌ساعت هستند و موضوعات بسیار کاربردی را  در اختیار شنوندگان می‌گذارند. گویندگان اصلی رادیو جولون، کیمیا خسروی و سالار موسوی هستند. بنا بر نظر نویسنده این پادکست‌ها، اپیزود 21 تحت عنوان سفر تنهایی، بهترین اپیزود منتشرشده است.

رادیو دال

یکی از پادکست‌هایی که از خارج از ایران تولید شده و طرفداران مخصوص به خود را دارد، رادیو دال است. موضوع اصلی پادکست‌های تولیدشده توسط رادیو دال، مهاجرت و دغدغه‌های افراد در این زمینه است. این پادکست‌ها به ‌صورت مصاحبه‌ای و با گویندگی آرش طاهر ساخته می‌شوند.

رادیو دال فعالیت خود را از بهمن سال 1395 آغاز کرده و هر ماه یک قسمت جذاب و هیجان‌انگیز، منتشر می‌کند. طبق نظر نویسنده این پادکست‌ها، قسمت چهل و یکم منتشرشده، بهترین اپیزود است. اپیزودهای رادیو دال هرکدام حدود 90 دقیقه هستند و شما می‌توانید از طریق اپلیکیشن های پادگیر، به ‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

تاک شد

در تاک شد شما می‌توانید شنوای گفت‌وگوهای عمیق و جذاب پیرامون موضوعات متنوع باشید. در این گزینه از لیست پادکست های فارسی اغلب به موضوعاتی که زیاد از آن‌ها یاد شده و دغدغه افراد محسوب شده‌اند پرداخته می‌شود تا افراد بتوانند پاسخ سؤالات خود را بگیرند.

هر فصل از برنامه‌های تاک شد به یک موضوع و یک مهمان ارتباط دارد؛ از همین رو می‌توان نتیجه گرفت که سبک این برنامه‌ها به ‌صورت چند میزبانی است. پادکست‌های منتشرشده در تاک شد اغلب در دسته تکنولوژی و کسب و کارهای جدید قرار می‌گیرند.

رادیو دیو | تاک شد

رادیو دیو

چنانچه از شنیدن پادکست‌هایی با موضوعاتی مانند موسیقی و ادبیات ایران و جهان لذت می‌برید، توصیه می‌کنیم حتما به محتواهای منتشرشده در رادیو دیو سر بزنید. رادیو دیو فعالیت خود را از مرداد سال 1397 در داخل ایران آغاز کرده و توانسته طرفداران زیادی پیدا کند. طول هر اپیزود منتشرشده توسط رادیو دیو حدود یک ساعت بوده و توسط گویندگان متنوع و ناشناس ضبط می‌شود.

پادکست‌های رادیو دیو به ‌صورت چند میزبانی هستند و شما می‌توانید تمام آن‌ها را در اپلیکیشن های پادگیر دریافت کنید. قسمت 30 این پادکست‌ها، بهترین اپیزود منتشرشده بر اساس نظر نویسنده است که توصیه می‌کنیم آن را گوش ‌داده و لذت ببرید.

در بین پادکست های فارسی، تنوع بسیار گسترده‌ای جود دارد؛ به همین دلیل در این بخش، در پاسخ به سوال پادکست خوب چی گوش بدیم، به معرفی چند نمونه از محبوب‌ترین‌ها در این زمینه اکتفا کرده و به سراغ گزینه‌های بعدی نمی‌رویم. در هر قسمت بهترین اپیزود پادکست‌ها را نیز معرفی کردیم تا شما بتوانید به‌راحتی به بهترین گزینه‌های منتشرشده در زمینه‌های مختلف دسترسی داشته باشید و از شنیدنشان لذت ببرید.

جمع‌بندی

امروزه گوش دادن به پادکست در موضوعات مختلف بین نسل‌های گوناگون جامعه بسیار زیاد شده است. همین موضوع باعث شده تا تولید و انتشار انواع پادکست در زمینه‌ها و موضوعات مختلف، گسترش پیدا کند. اگر شما نیز به این محتواهای صوتی علاقه دارید، شاید برایتان سؤال شده باشد که پادکست خوب چی گوش بدیم؟ از همین رو در بخش‌های مختلف به ارائه لیست پادکست های فارسی پرداختیم و بهترین گزینه‌های موجود و تایید شده را ارائه کردیم. شما با گوش دادن به پادکست های فارسی می‌توانید اطلاعات خود را در موضوعات مختلف، تا حد زیادی ارتقا دهید. در بخش‌های قبلی بهترین اپیزودهای پادکست‌های مختلف را نیز معرفی کردیم تا بتوانید از گوش دادن آن‌ها نهایت لذت را ببرید.

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *