خلاصه فصل نوآوری
فصل اول

خلاصه فصل

نوآوری و افسانه‌های رایج

این اپیزود برای آن دسته از افرادی است که این فصل را گوش نکرده‌اند و میخواهند خلاصه‌ای از مباحث گفته شده را بشنوند و بعد به سراغ کل اپیزودهای این فصل بروند و حتی آن دسته از افرادی که دوست دارند یکبار دیگر خلاصه 7 اپیزودها را بشنوند.

فصل اول تاک شد، شامل ۷ اپیزود (حدود ۱۲ ساعت) درباره نوآوری صحبت شد، ما این فصل را به صورت یک اپیزود خلاصه، ویرایش و منتشر کرده‌ایم.

در فصل اول درباره تکنولوژی، نوآوری، افسانه‌های رایج در حوزه نوآوری، آموزش آنلاین و کرونا و موضوعات مرتبط با تفکر سیستمی صحبت کردیم.

میزبان: حمید احمدی

مهمان: دکتر مهدی قائمی نیا (مشاوره بین‌المللی نوآوری)

کاری از پروژه صفر به کوشش دیماژن

درباره فصل اول

نوآوری ( Innovation )

مفهوم نوآوری را باید به دو تعریف دنبال کرد. یکی مفهوم کلاسیک، و یکی مفهوم مدرن آن. 

به نظر می‌رسد که نوآوری در مفهوم مدرن آن، در زمانی که در تاک شد مورد بحث قرار می‌گیرند، با آنچه که جاری شده و ادعا می‌شود تفاوت های معنا داری دارد. چه آنکه در چند سال اخیر، به خصوص پس از ظهور مدگرایانه استارتاپ و فعالیت های استارتاپی و به طبع آن، تبدیل شدن تگ نوآوری به یک کالای گرانبها و پرطرفدار، مدعیان زیادی را می‌بینیم که دراین بازار مکاره نوآوری می‌فروشند. 

اما به راستی نوآوری چیست؟ چه ابعادی دارد؟ نوآور کیست؟ چطور می‌توان نوآوری را تشخیص داد؟ رابطه تکنولوژی، خلاقیت و نوآوری چیست؟

همه اینها را با دکتر مهدی قائمی نیا به بحث می‌گذاریم. 

دکتر مهدی قائمی نیا مشاور بین المللی نوآوری

مهمان فصل اول

دکتر مهدی قائمی نیا

پست داک نوآوری و آینده پژوهی از دانشگاه دلفت هلند
دکترای تکنولوژی و آینده پژوهی از دانشگاه دلفت هلند
مشاور بین المللی نوآوری در ایران و هلند
مشاور همراه اول، ایرانسل، فالایتیو و …

دکتر مهدی قائمی نیا متولد ۱۳۶۰ در تهران است. او پس از اخذ فوق لیسانس MBA از دانشگاه شریف، چندسالی کارآفرینی کرده است و سپس برای تحصیل در رشته تکنولوژی به دانشگاه دلفت در هلند رفته است.

او مدرک دکترای خود را در رشته تکنولوژی و آینده پژوهی و پست داک خود را در نوآوری و آینده پژوهی در همان دانشگاه ارائه کرده است.

مهدی هم اکنون بعنوان مشاور نوآوری در ایران و هلند مشغول است و در حال حاضر، به شرکت‌هایی مثل ایرانسل و هاب همراه اول مشاوره نوآوری می‌دهد.

مطالب تکمیلی فصل اول