مفهوم رضایت مشتری + 5 تکنیک‌ بالا بردن رضایت مشتری

مفهوم رضایت مشتری + 5 تکنیک‌ بالا بردن رضایت مشتری | تاک شد

در مقالات قبل به طور مفصل درباره مشتری، نیاز مشتری و نقشه سفر مشتری صحبت کردیم. بعد از فهم این مطالب نوبت به یکی دیگر از موضوعات مهم در عرصه کسب و کار، یعنی رضایت مشتری می‌رسد.

رضایت مشتری (Customer Satisfaction) کلید موفقیت کسب و کار شماست. اگر بنا باشد فقط یک نقطه را برای رسیدن به موفقیت در نظر بگیریم، آن همان لحظه ایست که مشتری با کمال میل از محصول و یا خدمت شما تعریف می‌کند و حتی آن را به دیگران نیز پیشنهاد می‌دهد. این به این معناست که کسب و کار شما، کار خود را به درستی انجام داده و توانسته است رضایت شما را جلب کند.

تعریف رضایت مشتری

تعریف رضایت مشتری | تاک شد

قبل از هر چیز بیایید یک تعریف مختصر و کلی از رضایت مشتری بیان کنیم:

شاخصی که نشان دهنده برآورده شدن انتظارات مشتری از محصول، خدمت و حتی از تجربه ای که از برند شما دارد، رضایت مشتری محسوب می‌شود.

در قدم بعدی سوال این است که چطور می‌توان این شاخص ها را به دست آورد و آن‌ها را اندازه گیری کرد؟

همانطور که می‌دانید از یک کسب و کار به کسب و کار دیگر همه چیز متفاوت است. اما شما بر اساس میزان بازگشت مشتریان، تکرار خرید مشتری و تعداد دفعات مشارکت در نظرسنجی‌ها می‌توانید تا حدودی رضایت او را بسنجید.

این مفهوم رابطه بسیار نزدیکی با تجربه مشتری دارد به طوری که یک تجربه خوب می‌تواند رضایت آن‌ها را چندین برابر افزایش دهد. به طوری که در یکی از تحقیقات شرکت واکر مشخص شد که 86 درصد از مشتری ها حاضر اند برای یک محصول یا خدمت مشابه مبلغ بیشتری بپردازند اما تجربه بهتری را به دست بیاورند.

شاخص رضایت مشتری  (CSAT)

شاخص رضایت مشتری  (CSAT) | تاک شد

این شاخص یکی از پرکاربردترین روش‌های سنجش رضایت مشتری است. به طوری که میزان رضایت استفاده از خدمات پس از فروش، ارتباط با پشتیبانی یا تعامل مشتری در فرآیند خرید با کسب و کار را ارزیابی می‌کند.

مبنای سنجش این شاخص پاسخ به یک پرسش است: « از تجربه خرید خود چقدر رضایت داشته‌اید؟»

پاسخ این پرسش در سه مقیاس قرار می‌گیرد؛ 1 تا 3 – 1 تا 5 – 1 تا 7 که به نسبت زیاد بودن تعداد هر کدام از دسته‌ها استراتژی متفاوتی اعمال خواهد شد. این شاخص به شما کمک می‌کند تا میزان رضایت مشتری در چرخه عمر او را به راحتی رصد و کنترل کنید.

میزان رضایت مشتری در چرخه‎ عمر او را به سادگی رصد کنید. از آن جا که نظرسنجی مذکور مختصر و مفید است، در مسیر تعامل مشتری و پس از هر تجربه می‌توانید بارها آن را مورد استفاده قرار داده و از کیفیت تجربه‎ مشتری (CX) در طول فرایند، چشم انداز وسیع‌تری را ترسیم نمائید.

 • طبق گفته‌ی سم والتون، موسس شرکت والمارت: فقط یک رئیس وجود دارد و آن هم مشتری است. او می‌تواند با خرج کردن پول خود در جایی غیر از سازمان و شرکت شما، همه افراد از مدیر عامل تا کارمند را اخراج کند.

بنابراین باید تمام افراد شرکت حول یک هدف واحد بچرخند: جلب رضایت مشتری

اهمیت رضایت مشتری

اهمیت رضایت مشتری | تاک شد

در این بخش به جای اینکه از اهمیت رضایت داشتن مشتری بگویم به عواقب رضایت نداشتن او می‌پردازم:

در ساده ترین حالت، شما مشتریان را از خود دور می‌کنید، به طوری که آن‌ها هیچگونه میلی به خرید از شما نخواهند داشت و حتی ممکن است با ایجاد یک موج منفی افرادی را که هنوز هم از شما خرید نکرده‌اند تحت تاثیر این احساسات قرار بدهند و آن‎ها را هم به درون موج نارضایتی خود وارد کنند.

در وحله بعد؛ این عدم بازگشت مشتری منجر به کاهش سود شما خواهد است که در نتیجه زنگ خطری برای کسب و کار شما محسوب می‌شود.

تکنیک‌هایی برای بالا بردن رضایت مشتری

تکنیک‌هایی برای بالا بردن رضایت مشتری | تاک شد

  1. راه‌های ارتباطی را افزایش دهید.

آسان‌ترین کار برای مشتریان غر زدن است! پس تا می‌توانید با آن‌ها در تعامل مستقیم باشید تا به بهترین نحو آن‌ها را راهنمایی کنید. پشتیبانی کردن از مشتریان و تنها نگذاشتن آن‌ها در سفر مشتری، یکی از تکنیک‌های افزایش رضایت مشتری است.

  1. پیگیر مشتریان باشید.

تا جای ممکن از مشتریان خود وضعیت استفاده از کالا یا خدمتتان را جویا باشید و مطمئن شوید که مشتریان از محصول و خدمت شما راضی هستند. برای راحتی کار خود می‌توانید یک فرم نظرسنجی منحصر به فرد برای خود طراحی کنید و با ارسال آن برای مشتریان از وضعیت آن‌ها خبردار شوید.

  1. همیشه در دسترس باشید.

برای افزایش میزان رضایت مشتری ها در بیشتر ساعات روز پاسخگو باشید و آن‌ها را در فرآیندهای استفاده از محصول و خدمت خود همراهی کنید.

  1. پر انرژی و خوش رفتار باشید.

وقتی با مشتریان خود صحبت می‌کنید یا پیامی برای آن‌ها می‌فرستید سعی کنید از لحن دوستانه و صمیمانه‌ای استفاده کنید تا مشتریان احساس بهتری داشته باشند؛ حتی اگر کسب و کار شما رسمی است هم می‌توانید در عین حال گرم و پر انرژی ارتباط برقرار کنید.

  1. صبور باشید و با مشتریان همدلی کنید.

برخی از مشتریان سوال‌های پیش پا افتاده‎ای می‎پرسند، برخی دیگر سوالاتی می‌پرسند که واضح نیست و حتی برخی دیگر به هیچ نحوی راهنمایی نمی‌شوند! خود را برای مدیریت این موقعیت‌ها آماده کنید.

کلام آخر

اگر می‌خواهید در دنیای کسب و کار به شرکتی موفق در حوزه خود تبدیل شوید چیزی جز کیفیت محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید مهم است و آن جلب رضایت مشتری است، پس برای تامین آن تلاش کنید. در اپیزود دوم فصل دوم تاک شد به این موضوع مهم پرداخته شده است.

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *