اپیزود دوم طراحی رفتار تاک شد
فصل سوم

قسمت دوم:

جنبه های مختلف طراحی رفتار

در اپیزود دوم از مبحث طراحی رفتار از شاخه ها و جنبه های مختلف طراحی رفتار اعم از علوم روانشناسی، فرهنگی، اجتماعی و حوزه هیجانات صحبت کردیم و هر کدام را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دادیم و تئوری های موجود در هر یک از علوم را باز کردیم و مثال هایی زدیم.

در این اپیزود به چندین سوال پاسخ داده‌ایم:

  • منظور از رفتار چیست؟
  • تئوری گروپ شیفت در کجا استفاده می‌شود؟
  • مسائل و علوم روانشناسی چگونه بر طراحی رفتار تاثیر می‌گذارد؟
  • فرهنگ تا چه اندازه می‌تواند روی طراحی رفتار تاثیرگذار باشد؟
  • طراحی رفتار چگونه افراد را ترقیب به انجام کاری می‌کند؟

میزبان: حمید احمدی

مهمان: جواد نیک پیام (طراح رفتار) 

کاری از پروژه صفر به کوشش دیماژن

درباره فصل سوم

طراحی رفتار (Behavioral Design)

پس از اینکه در فصل اول راجع‌به نوآوری صحبت کردیم و در فصل دوم به تجربه مشتری پرداختیم، حالا مبحث عمیق دیگری را به بحث گذاشته‌ایم. در فصل سوم رفتار مشتری را بررسی می‌کنیم. 

رفتار مشتری هم از جمله مباحثی است که امروز خواهان زیادی دارد و خیلی‌ها دوست دارند خود را یک طراح رفتار بدانند. اما واقعا طراحی رفتار چیست؟ به چه چیزی می‌پردازد؟ چقدر عمر دارد؟ با چه حوزه‌هایی در ارتباط است؟ این‌ها و سوالات دیگر، از جواد نیک پیام پرسیده می‌شود و مباحث جذابی را حول محور آن ها به بحث می‌گذاریم. 

اما به‌طور خلاصه، طراحی رفتار، در واقع اقداماتی است که ما برای بروز رفتاری خواص از یک فرد طراحی و پیاده سازی می‌کنیم. حالا اپیزودها را یک به یک گوش کنید تا این موضوع را بهتر درک کنیم. 

جواد نیک پیام | فصل سوم تاک شد | طراحی رفتار

مهمان فصل سوم

جواد نیک پیام

طراح رفتار

جواد نیک پیام دانش‌اموخته ارشد MBA در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران و همینطور رشته مدیریت بازرگانی با گرایش رسانه در مقطع دکترا از همان دانشگاه است. 

اگر از خود جواد بپرسیم که تخصص تو چیست؟ پاسخش ایناست که خود را یک طراح رفتار می داند. 

او تجربه ارزشمندی در حوزه‌های مختلف دارد. در تبلیغات زیاد کار کرده و در آژانس‌های درجه ۱ کشور این کار را انجام داده است. پروژه های مختلفی را در حوزه طراحی رفتار انجام داده و جزو فعالان حوزه بازی سازی است. 

تجربه او در بازی سازی منحصر به بازی‌های رایانه‌ای نمی شود و تجربه بسیار خوبی در گیمیفیکیشن دارد. همینطور تجربه‌های خود را در حوزه‌هایی که گفتیمُ در کمپانی‌های بین المللی درجه یکی بدست آورده است. 

مطالب تکمیلی قسمت دوم فصل سوم تاک شد